„Ignoranti quem portum petat nullus suus ventus est“ /„Ако не знаеш кое е твоето пристанище, за тебе няма попътен вятър“/ Луций Аней Сенека През цялата история на корабоплаването, като основна тяга за придвижването на плавателните съдове се е използвал вятъра. Всеки моряк е бил запознат с посоките и степените на сила на духащия в момента вятър. Това е било не само задължително, но и жизненоважно за безпроблемното плаване по море. Преди да се изобрети парната машина, винта и модерните в днешно време двигатели, моряците са познавали в съвършенство, признаците и особеностите, които носи всяка негова посока. Това им помагало, както в далечните плавания така и когато извършват ежедневните си задължения свързани с улова на риба и работа в заливите.
Несебърската роза на ветровете, или по-скоро имената на ветровете и тяхното приложение са:
Север – Драмудана – Бореа, Трамунтана – от лат. trans-montes — от гората, итал. tramontane – идващ от планината. Северен румб. Силен, прави къси ветрови вълни – „зайчета“. Когато духне зимата небето е ясно, рядко носи сняг. Много удобен за ветроходите към Цариград. Несебърския залив разполага с идеални укрития от него, като – Палюря, Бунарджика, под Емона… Стара планина „крие“ корабите при силен Драмудана. В Несебър думата Бора/от Бореа/ се използва, като синоним на буря. Север-Североизток – Грео-Драмудана – Духа целогодишно, първи сигнал за трайно разваляне на времето. Вълните от къси-ветрови минават към дълги успоредни на брега с висок ветрови връх. Носи снегове. Използван от ветроходите с по-голям тонаж. Североизток – Грео – Целогодишен, в зависимост от сезона и продължителността има други имена и значения. Лятото: –Морския – Бриз – С най-голяма сила от 17 до 18 часа, след това постепенно спада. –Мелтем – Продължителен, гарант за разваляне на времето – високи вълни, силен прибой. –Алат Мелтем – благоприятен за солниците /солодобива/.
Североизток-Изток – Грео-Леванти – Междинен, обикновено Есенно – Зимен. След като е духал продължително и сменя посоката към Леванти, може да се каже, че времето трайно се разваля и ветроходите трябва да търсят укритие. Такова е на Созопол /Созо-полис, град на спасението/. Пелаоменос – летен. Изток – Леванти – Типичен за Есенно-Зимния сезон. Когато се завърти от Драмудана към Леванти и задържи в Леванти, обикновено причинява най-големи поражения. Носи големи количества вода – покачва нивото на морското равнище. Вълната е дебела и обикновено по цялата дължина на залива. Няма „зайчета“. Създава силни подводни течения, които „обръщат“ морето. Цвета на водата се променя към жълто-кафяв. Носи риба. Този вятър е причината за ерозията на нос Свети Стефан, срутването на Сладкарницата и пристана на Слънчев бряг, появяването на извор Монопад и др. Изток-Югоизток – Сироко-Леванти – Когато Леванти преминава към Сироко-Леванти е знак, че времето се оправя. Обикновено духа през целия ден и вечерта спира. Югоизток – Сироко – итал. Scirocco – Тежък сух вятър. Вечер, когато спира, започва Маистро
Юг-Югоизток –Острия – Austro /латински/, nothus /римски/. Сезонен, топъл, влажен. Типичен за Април, Май – Октомври, Ноември. Зимата носи ясно време. През летните нощи — прохлада. Обикновено се свързва с разваляне на времето – когато се завърти от Гарби, Нотя и застане на Острия, този вятър носи дъжд. Юг – Нотя /Лодос/ – Силен, влажен и топъл южен вятър. Често след като духа идва дъжд а пролетно време град. Зимата комините не теглят и печките пушат. Достига голяма сила но за кратко време – на пориви. Юг-Югозапад – Ксостис – Типичен за нашето черноморие. Топъл, много сух, задушен, достига до 35 градуса. Много прашен, понякога е доста силен и образува прашни бури. Обикновено духа в продължение на 2-3 дни подред. Има подтискащо влияние върху хората. Неблагоприятен за младите посеви. Старите хора казват, че когато духне Ксостис, изсъхва всичко.
Югозапад – Гарби – Топъл, сух, продължителен морски бриз. Опасен но и благоприятен за рибарите. Талянджиите почиват – Гарби вдига хавлията и торбата високо и в таляна не влиза риба. Идва от Северно-африканския бряг и образува облаци, които носят специфичния „червен дъжд /смес от дъждовна вода и прах от Сахара/“ Запад-Югозапад – Стерня – Морския. Вечерник, духа от 12 до 7-8 часа. Лятото, когато духа Пелаоменос /Грео-Леванти/ 0т 10 до 22 часа и спадне и духне Стерня -обратния от брега към морето и когато сутрин има роса – е знак, че за това денонощие цикъла е сигурен. Рибарите сутрин на платна ще могат да отидат до Емона със Стерня и да се върнат след 10 часа със Пелаоменос /Грео-Леванти/. Запад – Боненти – На италиански pounentes от латински ponens + solis (залязващо слънце). Суров, белия вятър за ветроходите по черноморието. При силен и продължителен – е опасен. Отнася навътре в морето кораба, лодката и не може да се хване бряг. А лятото дори и туристи качили се върху надувни дюшеци, пояси… плуващи след изпусната топка… Лятно време носи прохлада. В древния Рим го наричали фьон или зефир. Въпреки всичко е и много удобен за плаване, но с повишено внимание
Северозапад – Маистро – Целогодишен, мистрал. Събаря вълната. Често след спирането му се получава Бунаца – пълно безветрие. Продължителното му духане лятото, избутва топлата вода навътре и тя се заема с по-хладка но и по-богата на храна за рибата, което води до богат улов. Север-Северозапад – Маистро-Драмудана – Зимен студен, продължителен. Основен виновник за студените и ветровити зими на Несебър.
Легенда за морските ветрове
Лодос бил добър старец с бяла брада, бърз и подвижен, а Драмодана – красива млада жена със сини като зимно небе очи и дълги, руси коси. Погледът ѝ сковавал всичко, до което се докоснел, и нищо не можело да стопли сърцето ѝ. Живеела самотно сред далечните северни ледове. Веднъж дошла на брега на морето, качила се на една висока скала и се провикнала: – Има ли юнак нейде по земята или по морето, който да премери сили с мене? С поглед ще го прикова, с духа си ще го вледеня, всичко с лед и сняг ще покрия. – За една нощ ще стопя всичките ти ледове и снегове и ще освободя земята от твоята лошотия – отвърнал ѝ добрият Лодос.
Обзаложили се. Ако Лодос надделее – печели Драмодана за жена. Ако тя успее – ще вземе очите му. И духала Драмодана цяла нощ – вледенила бреговете, натрупала преспи, сковала земята в студ. Дошъл ред на Лодос – духал цяла нощ, но на сутринта и ледът, и снегът били още непокътнати. Но към обед снегът омекнал, текнали ручейчета вода. Земята отново почерняла и вълните зашумели по морския бряг. Сняг останал само на Хемус. Изплашила се Драмодана, качила се в планината, седнала върху една преспа и разпиляла около себе си дългите си коси. Отишъл при нея Лодос, уморен и доволен, след като разтопил всичко.
– Аз изпълних обещанието си – казал той. – Сега ти изпълни твоето. Драмодана обаче се изправила и под нея снегът заблестял, запазен от ледените и коси. Старият Лодос бил покрусен. Коварната Драмодана му взела очите и затова сега той духа на талази, без ред и безогледно сваля покривите на рибарските къщи, обръща лодките и разпилява мрежите. Създава безброй беди, но когато усети ледения дъх на Драмодана, се оттегля и утихва. Познати са ни още и митовете за богът на северния вятър – Борей. Той се споменава в гръцката митология, а също така и в орфическите химни, където има молитвена песен за него. В „Илиада“ Ахил полива с вино загасналата погребална клада на Патрокъл и моли Борей да разгори огъня, обещавайки богати дарове. Името на този бог се споменава в още много митове. Това говори за огромното влияние, което природните стихии оказват върху фолклора на местните народи. Във Несебър най-често духа северозападния – Маистро. По-рядко, западния Боненти и източния Леванти. Най-малко застъпени са южните ветрове – само в 6.8% от случаите. Най-силни са ветровете от север (5.4 m/s), а най-слаби са от юг (2.5m/s). Средната скорост на преобладаващите ветрове е около два пъти по-висока от средната за страната. През топлото полугодие – април, май, юни и август преобладаващи са източните ветрове, свързани с дневния морски бриз. Има и проявление на нощния бриз със западна посока. Неговата средна скорост е 2-3 пъти по-малка (1-2 m/s). Бризите играят съществена роля за климата на крайбрежието.При стабилно ясно време, когато липсват смущаващи ветрове, бризите духат с удивителна закономерност – през деня от морето към сушата и през нощта в обратна посока. Дневният бриз започва да духа към 7-8 часа сутринта. Най-голямата му скорост достига към 13-14 часа (4-5 m/s). Привечер дневният бриз започва да затихва и към 21ч. спира, за да отстъпи място на нощния бриз.
Признаци:
- Когато, гларусите летят високо а лястовиците ниско – времето се разваля.
- Когато, долният пласт облаци се движи бавно а горния бързо и в срещуположната посока и обикновено се накъсват – времето се разваля.
- Има ли роса сутрин, ветровия цикъл е нормален. Вечерника и Морския са със сигурна посока и могат да се използват от моряците.
- Духне ли от Драмодана и продължи няколко дена, като постепенно завърта към Леванти и задържи в Леванти – много лошо време. Ако премине към Сироко – времето се оправя.
- Духне ли от Гарби и завърти и застане на Острия – идва дъжд. Ако премине в Сироко, Сироко-Леванти – няма дъжд.
- Ако залезът е оцветен в червено – на другия ден ще има вятър от запад
- Когато иларията скача над водата – времето се разваля.
- Когато медузата се изтегля от брега, към открито море – времето се разваля.
- Когато гларусите се къпе/мие в морето – времето се разваля.
- Ступат ли се много курниди и образуват голямо ято – времето се разваля. Намалеят ли – се оправя.
- Ако хвърчат във въздуха дълги паяжини – идва хубаво време.
По „За морето”