ЖИВОТ, ОТДАДЕН НА НЕСЕБЪР /Божана Чимбулева 1935-2004/ Кой преименува Божана Чимбулева?…

         Паметникът на Божана Чимбулева е на стената на Археологическия музей в Несебър.Автор на барелефа е скулпторът Георги Милчев с паметната плоча: „Живот, отдаден на Несебър”.Събитието е на 8 декември 2008 г. На тази дата се навършват точно 16 години от паметника, и 20 години от кончината на Божана Чимбулева.

         Божана не трябва да се подминава

         Божана не трябва да бъде подценявана и подминавана.Познавах от Божана двайсетина години, бях и на поклонението в музея, за която се събраха малцина.Преди това имах възможността да разговарям с нея.За какво говореше тя през всичките тези години?

         Неин е приносът градът да бъде включен в списъка на паметниците на Световното културно наследство при ЮНЕСКО.Тя ми разказваше, че понеже е коренячка,още като дете е играла най-често около Старата Митрополия и много обичала града.Специално е избрала да следва история в университета, а след това и археология, за да се върне отново и работи за паметниците и културата на своя град.

         Божана ми е споделяла,че е щастлива, че осъществява мечтата си, за желанието този град да става все по-красив и по-красив. Тя се включва в работите по реставрацията, в археологическите проучвания. Работили много добри специалисти-археолози, архитекти, художници, реставратори.

         Това е един период – от 60-те години до 85-а – една дейност на широк фронт. В цялата тази дейност тя участва заедно с широк кръг от специалисти с една мечта – Несебър да стане известен и все повече приятели да помагат в популяризирането на неговите природни дадености и в бъдещото му развитие.

         Божана казва: „Аз, разбира се, исках да бъде и световноизвестен, затова най-паметният момент и най-голямата ми радост бе включването му в Списъка на градовете от световното културно наследство – 9 декември 1983 .

         Това наистина бе едно голямо постижение. Приех признанието с удоволствие – това, което съм искала, го постигнах. Успехът бе не само за град Несебър, но и за страната като цяло.

         Спомням си, тогава на два пъти идва генералният директор на ЮНЕСКО – Амаду Махат М’Боу. Първо дойде сам, а по-късно доведе и съпругата си – да види един красив български град. Много са големите личности, които са оставали възхитени, идвайки на този бряг”. По-късно Божана е обявена за заслужил деятел на културата.

         Сериозна като амазонка „Един колега ме наричаше „сериозна като амазонка“. Обичам много приятелството, обичам добрите хора и особено онези, които обичат Несебър. Голямата ми слабост цял живот е бил този град. Щом имам много приятели, надявам се да съм добър човек. При това приятели, които ме обичат и уважават”, ми я разказвала пред мен.

         Ако запиташ Божана, занаят или изкуство е реставраторството и как се отнасяте към това: „Там, където започва импровизацията, свършва изкуството“, ще получиш отговора: „Не, реставраторството е изкуство. И колкото си по-добър, толкова по-добре реставрираш. Не може всеки да го направи. Прието е, че почне ли импровизация, това вече не е реставраторство. Но аз смятам, че и по аналогия може да се реставрират много неща. Така че и при импровизацията се ползва аналогията. Оригиналът може да се възстанови и чрез аналогия”.

         А ето какво казва Божана за академик Васил Гюзелев: „Ние с него сме състуденти. Той е работил и работи за Несебър. Има много проучвания за историята на града. Заедно подготвихме и провеждаме една голяма научна проява – това е симпозиумът България – Понтика и България – Черно море през Средновековието от 1979 г. Гюзелев е председател на организационния комитет, а аз съм главен секретар.

         Шест симпозиума са минали досега – свързани както с интересни теми, така и с участието на много големи учени. Така че, тази взаимна връзка с него ни събра в работата. Продължаваме научните прояви в областта на Средновековието”.По-късно, като археолог и дългогодишен ръководител на музея, Чимбулева издава заедно с Гюзелев книгата “Икони от Несебър”,

         По-хубаво място от Несебър няма

         Пътувала съм много. Обходила съм много страни и музеи, но по-хубаво място от Несебър няма, споделя Божана.По същия начин го казва и папа Йоан ХХIII – така известният монсеньор Ронкали: „по-хубаво място от Несебър няма“. Определил го е като „най-великолепното място на света“ – това са казвали и много други хора.Когато Цар Фердинанд I идва в Месемврия, обявява, че е направил най-голямото откритие в България. Не случайно го сравняват с българската Равена.

         За фантазията в съня

         Винаги съм сънувала, че откривам статуи. Това бе и мечтата ми. Действително открих статуя на Тюхе – тя е много хубава. Намерихме я на портата – беше използвана за праг. Когато снижихме градската врата с 1 метър, тя бе там, гладката й страна бе използвана за стъпало, разказа Божана.

         А аз бих добавил, че тюхе или тихи (на гръцки Τύχη, старогръцко произношение Тюхе, новогръцко – Тихи) в древногръцката митология е богиня на съдбата, щастието и благоденствието.Според някои митове е океанида (дъщеря на Океан и Тетия), а според други е дъщеря на Зевс. От рога на изобилието (рогът на козата Амалтея, с чието мляко бил отхранен Зевс) тя сипе дарове върху хората, които я срещнат. Образът на Тихи присъства на много монети от Елинистичната епоха

         Записките за Божана няма как да бъдат прекратени и някой ден ще продължат.А думата ми е за документа, подписан на 9 декември 1983 г. от генералния секретар на ЮНЕСКО, където гласи: “Включването в този списък утвърждава изключителната световна стойност на един културен или природен обект, за да може да бъде запазен за благото на човечеството”.

         А днес, въпреки че някои продължават да преименуват името на Божана Чимбулева, името Божана никога няма да бъде заличено.*
________________________________________________________________________________

         * Кой преименува Божана на Жана

         Три дни преди заседанието на Общинския съвет –Несебър се сдобих с всички материалите и прочетох черно на бяло, че по точка 3 е вписана: „Докладна записка вх.№ 249/26.04.2021 г. от Николай Димитров – кмет на община Несебър, относно предложение Амфитеатъра в Старинен Несебър да се назове с името „Жана Чимбулева“. *

         Проверих в Есграон, че име Жана Чимбулева не съществува, а действителното име е Божана Чимбулева. Проверих допълнително и установих на тъждественост въз основа на съвпадение на признаци на имената и се доказа, че името Жана не съществува. Информирах председателя на Общинския съвет Румен Кулев и той с изрично изказване минута преди заседанието обяви, че името не е Жана, а Божана.

         На 25 май бе разпространен Протокола от 17 май, според който: …«Общинският съвет с 20 гл. „за” от гласували 20 общински съветници прие решение № 383, че на основание чл. 21, ал.1, т.18 от ЗМСМА, Общински съвет – Несебър именува Амфитеатъра в гр. Несебър, стара част с името „Божана Чимбулева“.

         Изумяващо е, че въпреки решението, анонимен автор е изписал бутафорна табела, според която името не е Божана, а Жана. Изписани са и несъществуващи атрибути за измислената Жана. Всичко това е несъстоятелно, както и за името на т.н. Амфитеатъра, тъй като никога не е съществувал. Табелата изобщо не се връзва с визията на Старинен Несебър, няма идеен проект, а табелата откъдето и да я погледнеш е пълна бутафория. Аналогична е и бутафорията в културния афиш на общината, където не се изписва Божана Чимбулева, а Жана Чимбулева.

         Бутафорната табела продължава да съществува и понастоящем. През 2017 г. „амфитеатърът” в Несебър остана само няколко дни накичен с червени пластмасови арки. ”Арките” възмутиха обществеността и това накара общината бързо да демонтира грозните съоръжения. Но измислената табела в Несебър продължава и днес.

         * РЕШЕНИЯ ОТ ПРОТОКОЛ № 17/17.05.2021 г. публ. на 25.05.2021г. в 15:00ч. 1077
ДНЕВЕН РЕД:

         Докладна записка вх.№ 249/26.04.2021 г. от Николай Димитров – кмет на община Несебър, относно предложение Амфитеатъра в Старинен Несебър да се назове с името „Жана Чимбулева“.

         По т.ТРЕТА от дневния ред – Докладна записка вх.№ 249/26.04.2021 г. от Николай Димитров – кмет на община Несебър, относно предложение Амфитеатъра в Старинен Несебър да се назове с името „Жана Чимбулева“.

         Общинският съвет с 20 гл. „за” от гласували 20 общински съветници прие следното

         РЕШЕНИЕ № 383 На основание чл. 21, ал.1, т.18 от ЗМСМА, Общински съвет – Несебър именува Амфитеатъра в гр. Несебър, стара част с името „Божана Чимбулева“.