Това е положението, Минке..

         Изразът „Това е положението, Минке“ не е само брадясъл виц, а е израз с който философски се заявява, че нещата трябва да се приемат такива, каквито са, независимо дали ни харесва или не. Най-често за някаква неприятна ситуация, която освен това е, и доста сложна, заплетена: монтиране, инсталиране, демонтиране и хамеомелизиране на парламентарните избори.

         На 9 юни кандидат-избирателите станаха депутати.Партийците им в парламента разгласиха, че ще управят партийците, обществото и народа, в т.ч. и в бургаска област и електората в Несебър.

         Да започнем с реалността.Във вота се състезаваха 30-тина партии и коалиции, а досегашните участници в за парламента бяха „ГЕРБ-СДС”, „Продължаваме промяната – Демократична България“, ДПС, „Възраждане“, „БСП за България” и „Има такъв народ“, а впоследствие и пп „Величие” За внимание се бориха и множество по-малки формации – нови, по-слабо известни или със сменени имена. Освен на привържениците си те разчитаха и на гласовете на разочарованите от политическото статукво избиратели.

         На 9 юни за парламентарните избори по СИК в Несебър най-много гласове получи ГЕРБ/СДС – 1459/23,05. След това са: „Възраждане”- 1251/19,70, „ПП – ДБ”- 982/15,50, „Величие”-499/7,90, „Има такъв народ”- 398/ 6,30, „БСП за България” – 371/5,80, ДПС-210/3,30. С изключение на пп „Величие”, останалите партии и коалиции тук са структурно-системни организации.След това „Величие” се разпадна, ДПС се разцепи, в коалицията „ППІ-ДП” също се разпадна, таково е положението и с БСП.

         Това е така, но политическата безпътица има явно обяснение, че обществеността в Несебър не може да даде чрез избори посока на парламента, защото не знае кого да прати да я води. Всички му се струват еднакви или поне сходни. На политическата сергия няма голям избор и като не намира какво да си вземе, предпочита да не гласува. От избори на избори единствената промяна е спадащата избирателна активност в Несебър – 30,08%.

         Замислите се, че в колективните представи за партиите и коалициите са аморфна маса, откъсната от обществените проблеми. Между лявото и дясното се забелязва разлика само в исторически план. Устремили се към въображаемия център с амбицията да привлекат избиратели от различни сектори, много партии се оказаха в крайнодясното.

         Този, който не е сляп и има познание за случващото се, може да прогледне и в бъдещето, а това явно е опасно за някои кръгове – и за /де/ монтирането и за инсталирането. Зад подобни провокации на гласоподавателите се крият имагинерни сили, а кукловодите лесно манипулират и водят несебърските избиратели към хамелеонирането на предизборната кампания в Несебър.Това не се е случило за изборите на 9 юни. Същото е било положението и преди това.И сега, пак ще е същото, както е казвано за Минка…

         Всичко това се отнася и за тези в списъка на кандидат-депутатите: монтирани, инсталирани, демонтирани и мотивирани за хамелеонирането на настоящата и бъдещата предизборна кампания.

         Небивалата смяна на политически цвят и декларирани убеждения от познати несебърски обществени фигури е на път да се превърне в емблема на предстоящите избори.

         Въпреки че в годините на демокрация примери за внезапна промяна на партийната принадлежност не липсваха, като че ли толкова много и чак такива изненади с политическо номадство не е имало. Обясняват се по различен начин тези трансформации, но у обикновените хора остава впечатлението, че в основата им стоят нечисти сделки и материални интереси

         Вярно е, че един лорд беше казал през XIX век: „Англия няма вечни съюзници и няма постоянни врагове. Нашите интереси са вечни и постоянни.“ Често е сменял политическата си принадлежност и друг еталон за държавник – Уинстън Чърчил. Но все пак това, което се случва напоследък на несебърската политическа сцена, като че ли премина всякаква мярка.

         Да си припомним отново познатата максима: „Това е положението, Минке …” и да продължим с другата максима: „Tabula rasa” (на бълг. чиста дъска, произн. табула раза или раса).Това е латински израз, който се отнася до епистемологическата идея, че индивидите се раждат без вградено умствено съдържание и следователно всяко знание идва от опит или възприятие. С други думи, преди да станеш политически хамелеон,трябва да преминеш през табула роза.

         За първи път това се случва на неопетнения политик Румен Кулев от Несебър. През 2007 г. кандидатът Кулев участва на изборите за кмет в Несебър от пп“Ред, Законност и Справедливост”/РЗС/, водач е на листата и кандидат-кмет за община Несебър.Не става кмет, но е избран за общински съветник.

         През 2009 г. съветникът Кулев като областен координатор от РЗС се включва в предизборната кампания за избор на депутати за Народното събрание, като е втори във 2 бургаски МИР и в листата на сливенския МИР.И на двете места Кулев изпада в надпреварата.

         Но през 2011 г. на местните избори Кулев променя политическия си цвят и попада в мк „Либерален съюз”, след това през 2015 отново си променя цвята към мк „Сила”,но ето че идва 2019 г. и Кулев променя отново цвята се в мк „Нова алтернатива”.Идва 2023 г. и Кулев отново променя цвята си в мк“Български гласъ“/ пп „Български гласъ”, пп „Има такъв народ”, пп „Български възход”, кп”Граждани за общината”/.В последния случай Кулев изпада като кандидат – съветник и като кандидат-кмет на Община Несебър.

         Местните избори приключват, но започва надпреварата за 51 Народно събрание и Кулев отново е кандидат – депутат във 2 БМИР, а от гражданската вота този път с друг цвят към „БСП и Обединената левица“.

         Както се вижда познатият политически номад от табула роза се е присъединил и преформатирал към представителите на поредното политическо семейство хамелеонови. Те са прочути със способността си да променят окраската в зависимост от фона на околната среда. Между зелените листа хамелеонът е зеленикав, но ако бъде сложен върху кафяви листа или голи клонки, той постепенно става кафяв.

         Към политическото семейството хамелеонови можем да добавим и кандидат-депутата Михаил Михов към пп „ДПС – Новото начало” в 51 НС.В местните избори първоначално цветът на Михов е към пп „Републиканци за България” и изпада. Присламчва се друг цвят към мк „БСП за България” и отново изпада.С друг цвят към парламентарните избори с коалицията „Продължаваме промяната – Да за България” Михов отново изпада.Следващият цвят на Михов е към „ДПС – Новото начало” и вероятно в следващите избори ще има друг цвят.

         Виж какво представлява коалиция „Синя България“. Тя е партия „Консервативно обединение на десницата (КОД)“, партия „Български демократически форум“, партия „Движение демократично действие – ДЗ“, партия „Национално движение за стабилност и възход (НДСВ)“, партия „Движение България на гражданите“, партия „Партия консервативна България“, партия „Радикал-демократическа партия в България“. Всички те без изключение са монтирани, инсталирани, демонтирани, практически – обикновени политсимуланти и хамелиони.

         Да продължим с пп „Меч”. Ако претърсите, може да установите, че Радостин Василев бил монтиран еднократно, инсталиран, демонтиран, и пласиран четири пъти като депутат в Народното събрание. Сега се кани да бъде монтиран за пети път, а и хамелеонството му в бъдеще време ще се изменя.

         Партията „Величие” беше монтирана, инсталирана, и впоследствие – демонтирана, а практически се разпадна и спря да съществува.Коалицията „Солидарна България” също се разпада, както и ДПС.

         Делян Пеевски е политически номад хамелеон.Първоначално цветът на Пеевски е монтиран към НДСВ през 2001 г. и става най-младия ендесевеец в партията. Впоследствие се хамелеонира с цвят към „Мултигруп” през 2002 г., по-късно с друг цвят се хамелеонира към гражданската квота на ДПС, а впоследствие се хамелеонира към съпредседател на ДПС, а по-рано и към КТБ.

         Миграциите от партия в партия съществуват и дори не са такава рядкост. Разбира се, тук не говорим сам за дейци на местно ниво, а за политици, които поне за известно време са се качвали на националната политическа сцена.

         В галерията ни можете да видите няколко интересни примери, които с времето са променяли партийната си принадлежност. Пропуснали сме онези политици, които решават да съставят свои партии.Но да си даваме и сметка, че политически хамелеон е категория за разследвания на вътрешните противоречия на нашите политици, тяхното нагаждчество и лъжи.

         Това е положението, Минке…